Domov
Predsedovanje
Zgodovina
Predsedujoči
Prednostne naloge
Sporočila za javnost
Dogodki
Pogosto zastavljena vprašanja
Dokumenti
Izjave / govori
Članki / intervjuji
Konference / sestanki
Odločitve / deklaracije
Drugi dokumenti
 


 

5.12.2005
Govor
predsednika Vlade RS Janeza Janše
na 13. Ministrskem svetu OVSE
Ljubljana, Slovenija

Ekscelence,
spoštovani vodje delegacij,
dragi gostje,

Naj vas tudi v imenu slovenske vlade pozdravim in vam zaželim prisrčno dobrodošlico v Ljubljani. Slovenija ponosna gosti največji mednarodni dogodek v zgodovini naše državnosti.

Slovenci smo si v prvem obdobju samostojne zunanje politike postavili dva osrednja cilja: uveljaviti mlado državo v mednarodni skupnosti in jo zasidrati v evroatlantski prostor. Dvig slovenske zastave pred Palačo narodov in sprejem v takratno Konferenco za varnost in sodelovanje v Evropi leta 1992 sta bila potrditev, da smo na pravi poti. Zdaj že več kot leto in pol naša zastava plapola med drugimi zastavami članic Nata in Evropske unije, Slovenija pa se že pospešeno pripravlja na predsedovanje Evropske unije v prvi polovici leta 2008.

Slovenci smo z razvojem OVSE tesno povezani že od samega nastanka Helsinške listine in Konference za varnost in sodelovanje v Evropi. Prav na našem ozemlju je bila v skladu s helsinškimi načeli miroljubnega sožitja zmehčana takratna ločnica med Vzhodom in Zahodom. Helsinški proces je poleg tega olajšal našo pot k samostojnosti in mednarodnemu priznanju. Za predsedovanje OVSE smo se odločili v želji, da tudi sami prispevamo k širjenju demokracije in napredka v vsej Evropi. Kot narod, ki si je šele pred petnajstimi leti hkrati izboril demokracijo in samostojnost, te procese dobro razumemo in jih globoko spoštujemo.

Trdno verjamemo, da ima Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi tudi po padcu zaves in zidov pomembno vlogo pri zagotavljanju miru in stabilnosti na širokem območju od Vancouvra do Vladivostoka. V OVSE se prepletajo temeljna načela helsinške in pariške listine, ki so v svojem bistvu potrditev celote pogodbenih in pravnih razmerij, vzpostavljenih v Evropi po drugi svetovni vojni. Ta razmerja so občutljiva in dragocena hkrati. Vzdržala so obdobje burnih sprememb v Evropi in še naprej ostajajo zdrav temelj, ki omogoča učinkovito delo OVSE. Ta danes deluje kot ena izmed bolj pomembnih mednarodnih organizacij, povezuje države članice, ki večinoma sodelujemo tudi v drugih organizacijah. Obstoječi mednarodni pravni red je še vedno zelo kompliciran. Večkrat se tako članice različnih organizacij srečujemo in pogovarjamo tudi same s seboj. Prihaja tudi do podvajanja in posledično premajhne učinkovitosti, vendar se razmere kljub vsemu z vztrajnimi korakov izboljšujejo in so danes strateško gledano veliko bolj obvladljive in sprejemljive kot na primer pred desetimi leti.

Ekscelence,
spoštovani vodje delegacij,

Slovenija si je med predsedovanjem po svojih najboljših močeh prizadevala za pravočasne odgovore na izzive, ki jih je prineslo letošnje leto. Skušali smo poiskati tudi nekaj rešitev za dolgoročnejše dileme. Pri tem je pomembno, da je imela Slovenija ves čas široko podporo in dragoceno pomoč drugih držav OVSE. Letošnji dosežki so uspeh vseh nas. Sam menim, da se lahko predsedujoči naš zunanji minister dr. Rupel s ponosom ozre na opravljeno delo OVSE v letošnjem letu. Danes v organizaciji vlada vzdušje, ki obeta, da bomo kos novim izzivom.

Dragi gostje,

na koncu vam želim prijetno počutje v Ljubljani. Upam, da boste uspešno zaokrožili dinamično leto slovenskega predsedovanja OVSE in da bo ta letni ministrski svet pomagal najti učinkovite rešitve za nadaljnji močan prispevek organizacije k utrjevanju miru, stabilnosti, demokracije in spoštovanju človekovih pravic.

Hvala.

Celotno besedilo si lahko preberete tudi tukaj:
- Slovensko: (70,0 kB)
na vrh >>>

 

 

Prednostne naloge OVSE v letu 2005
slovensko: (142 kB)

Pogosto zastavljena vprašanja
več >>>

Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih
slovensko: (1,15 MB)

Pilotni projekt izobraževanja o človekovih pravicah
več >>>

V središču

Sklepno poročilo in ocena predsedovanja Slovenije OVSE, 267 kB >>>

OSCE Chairmanship Newsletter >>>

Kontakt

Ministrstvo za zunanje zadeve
Prešernova 25
SI- 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 478 2000
Telefaks:+386 1 478 2340
E-pošta: gp.mzz@gov.si

o strani >>>