Domov
Predsedovanje
Zgodovina
Predsedujoči
Prednostne naloge
Sporočila za javnost
Dogodki
Pogosto zastavljena vprašanja
Dokumenti
Izjave / govori
Članki / intervjuji
Konference / sestanki
Odločitve / deklaracije
Drugi dokumenti
 


 

Sporočila za javnost

25. april 2005

Udeležba Predsedujočega OVSE na konferenci "OVSE-Koreja"

Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi ponuja model multilateralnega varnostnega sodelovanja, ki bi utegnil biti uporaben tudi v Severovzhodni Aziji, je v svojem uvodnem nastopu na konferenci "OVSE-Koreja" dejal Predsedujoči OVSE, slovenski zunanji minister dr. Dimitrij Rupel.

Na srečanju, ki poteka pod naslovom: "Nove grožnje varnosti - nova varnostna paradigma" je minister dr. Rupel poudaril, da je izbira oblike multilateralnega varnostnega sodelovanja odvisna od vseh prizadetih strani.

"Koncept, ki nastal s helsinškim procesom, ni mogoče preprosto preslikati v neko drugo regijo. Obstajajo pa številne stične točke, o katerih je moč razpravljati in izmenjevati izkušnje", je dejal.

Minister je izpostavil dejstvo, da tokratno redno letno srečanje OVSE z azijskimi partnerji poteka v Koreji, ki se je azijskim partnerjem pridružila že leta 1994, že tretjič. Ob tem je poudaril tudi pomen sodelovanja OVSE z azijskimi in tudi mediteranskimi partnerji OVSE.

"Verjamemo, da lahko drugim regijam ponudimo veliko, pri tem pa imamo tudi svoj interes. Regija, ki jo pokriva OVSE ni osamljen otok. Sodoben svet je medsebojno povezan in soodvisen. Dogodki na enem delu sveta lahko vplivajo na vse nas. Zato moramo v naših prizadevanjih za izgradnjo boljšega sveta med seboj deliti znanja in dobre prakse."

Minister izmed tovrstnih primerov izpostavil podporo, ki jo je OVSE lansko leto nudila pri izvedbi predsedniških volitev v Afganistanu: "To je bila prva aktivnost OVSE izven področja, ki ga pokriva. Letos je bila organizacija povabljena, da ponovno sodeluje pri izvedbi parlamentarnih volitev."

Predsedujoči OVSE je dejal, da naslov dvodnevne konference odraža razmere, s katerimi se je OVSE že soočila, ko je leta 2003 sprejela Strategijo za soočanje z grožnjami varnosti in stabilnosti v 21. stoletju.

"Omenjeni izzivi so nam dobro poznani in vključujejo ekonomske in socialne grožnje, med-državne in znotraj-državne konflikte, terorizem, organiziran kriminal, ter širjenje orožja za množično uničevanje." Zato OVSE prilagaja svoje instrumente, saj se želi z njimi čim bolj učinkovito spopadati, je še dejal. Zavedanje celovitih sprememb v varnostnem okolju je tudi pripeljalo do imenovanja Skupine uglednih oseb, ki naj bi dale nov zagon političnemu dialogu ter strateško vizijo za delovanje organizacije v 21. stoletju.

Minister dr. Rupel je v svojem nastopu izpostavil, da kompleksnost, medsebojna povezanost in raznolikost varnostnih vprašanj zahteva celovit pristop pri njihovem reševanju. "Na srečo je OVSE, do omenjenih problemov že od samega začetka pristopala na celovit način."

"Varnost je nedeljiva, ter zahteva učinkovit multilateralni odgovor. Spopadanje s skupnimi problemi v OVSE temelji na načelu vključevanja, zbiranja interesov in zmogljivosti 55-ih držav od evro-atlantskih do evrazijskih regij", je Predsedujoči OVSE dejal udeležencem konference.

Dodatne informacije:
- govor Predsedujočega OVSE dr. Dimitrija Rupla >>>

na vrh >>>

 

Prednostne naloge OVSE v letu 2005
slovensko: (142 kB)

Pogosto zastavljena vprašanja
več >>>

Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih
slovensko: (1,15 MB)

Pilotni projekt izobraževanja o človekovih pravicah
več >>>

V središču

Sklepno poročilo in ocena predsedovanja Slovenije OVSE, 267 kB >>>

OSCE Chairmanship Newsletter >>>

Kontakt

Ministrstvo za zunanje zadeve
Prešernova 25
SI- 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 478 2000
Telefaks:+386 1 478 2340
E-pošta: gp.mzz@gov.si

o strani >>>