Domov
Predsedovanje
Zgodovina
Predsedujoči
Prednostne naloge
Sporočila za javnost
Dogodki
Pogosto zastavljena vprašanja
Dokumenti
Izjave / govori
Članki / intervjuji
Konference / sestanki
Odločitve / deklaracije
Drugi dokumenti
 


 

Sporočila za javnost

15. junij 2005

Predsedujoči OVSE na Marshallovem centru o vlogi OVSE v današnjem svetu

Predsedujoči OVSE dr. Dimitrij Rupel je danes o vlogi organizacije in aktivnostih Slovenije kot predsedujoče države govoril slušateljem strokovnega programa za višje varnostne študije Centra za strateške študije George C. Marshall v Garmisch - Partenkirchnu, katerega se udeležujejo predstavniki iz celotnega področja držav OVSE.

Minister dr. Rupel je v svojem nastopu govoril o spremenjenih varnostnih razmerah v svetu, vlogi OVSE v tovrstnih okoliščinah in reformi le te, kakor tudi o drugih aktualnih vprašanjih povezanih z delom organizacije.

Predsedujoči OVSE je spomnil na letošnjo 30. obletnico podpisa Helsinške sklepne listine, s katero je bila ustanovljena takratna KVSE, predhodnica današnje OVSE. Poudaril je, da je le ta veliko prispevala k umiritvi napetosti med takratnima blokoma.

Minister dr. Rupel je nadaljeval z orisom izzivov varnosti po koncu hladne vojne, ko se je vir nemirov in groženj prenesel na področja večnacionalnih držav, kjer so izbruhnile državljanske vojne in medetnični spopadi. OVSE je, po besedah Predsedujočega OVSE, veliko prispevala k njihovi umiritvi. Tako je leta 1997 v Tadžikistanu organizacija ključno vplivala na končanje državljanske vojne, je izpostavil dr. Rupel.

"Kljub temu ostajajo še nekateri nerešeni konflikti kot so: Pridnjestrje, Gorski Karabah in Južna Osetija," je spomnil minister in opisal prizadevanja OVSE pri reševanju le teh. Izpostavil je pomen organizacije v tranzicijskih državah, kjer le ta igra pomembno vlogo pri podpori demokratičnim spremembam.

"Pomembno je, da terenske misije OVSE ne sodelujejo le z vladami držav gostiteljic, pač pa navežejo stike tudi s tamkajšnjimi nevladnimi organizacijami. Le to je ustrezno zagotovilo za trajen demokratični proces."

"Sodoben koncept varnosti je zaznamovan z asimetričnimi grožnjami, ki izhajajo iz nedržavnih dejavnikov," je pojasnil minister dr. Rupel in dodal, da je bila na Ministrskem svetu v Maastrichtu leta 2003 sprejeta OVSE Strategijo za soočanje z grožnjami varnosti in stabilnosti v 21. stoletju.

"Strategija med prioritetna področja aktivnosti OVSE uvršča boj zoper terorizem, širjenje orožij za množično uničevanje in organiziran kriminal. S temi grožnjami se ni mogoče soočiti s pomočjo klasičnih vojaških metod, temveč je potreben skupen pristop vseh akterjev - tako na nacionalnem kot tudi mednarodnem področju."

Glede širitev Evropske unije in NATO je slovenski zunanji minister dejal, da širitev prinaša obvezo, da se bo razširilo območje varnosti, stabilnosti in blagostanja v Evropi, kar je po njegovem prepričanju tudi podlaga za poglobljeno sodelovanje z OVSE.

"OVSE je največja regionalna varnostna organizacija v duhu Ustanovne listine OZN. Kljub temu pa je zgolj eden izmed igralcev v mednarodni varnostni mreži. Pomen OVSE je odvisen od njene sposobnosti prilagajanja in iskanja niš za prispevke k mednarodni varnosti."

- Predavanje Predsedujočega OVSE dr. Dimitrija Rupla >>>

na vrh >>>

 

 

Prednostne naloge OVSE v letu 2005
slovensko: (142 kB)

Pogosto zastavljena vprašanja
več >>>

Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih
slovensko: (1,15 MB)

Pilotni projekt izobraževanja o človekovih pravicah
več >>>

V središču

Sklepno poročilo in ocena predsedovanja Slovenije OVSE, 267 kB >>>

OSCE Chairmanship Newsletter >>>

Kontakt

Ministrstvo za zunanje zadeve
Prešernova 25
SI- 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 478 2000
Telefaks:+386 1 478 2340
E-pošta: gp.mzz@gov.si

o strani >>>