Domov
Predsedovanje
Zgodovina
Predsedujoči
Prednostne naloge
Sporočila za javnost
Dogodki
Pogosto zastavljena vprašanja
Dokumenti
Izjave / govori
Članki / intervjuji
Konference / sestanki
Odločitve / deklaracije
Drugi dokumenti
 


 

Sporočila za javnost

30. junij 2005

Države OVSE preučujejo priporočila Skupine uglednih oseb za reformo organizacije

55 držav Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi je danes začelo preučevati poročilo o predlogih za izboljšanje učinkovitosti Organizacije, ki ga je predložila Skupina uglednih oseb, imenovana s strani Predsedujočega OVSE.

Poročilo z naslovom "Skupni namen: k učinkovitejšemu OVSE" je Stalnemu svetu predstavil vodja Projektne skupine za OVSE na slovenskem zunanjem ministrstvu, veleposlanik dr. Boris Frlec.

Poročilo na 32-ih straneh vsebuje več kot 70 priporočil za oživitev največje regionalne varnostne organizacije na svetu. Le to vključuje novo opredelitev vloge generalnega sekretarja OVSE in predsedujoče države, ter plačevanje vodij terenskih misij iz OVSE proračuna namesto neposredno s strani sodelujočih držav.

Poročilo predlaga tudi, da sodelujoče države oblikujejo Listino OVSE. Slednja bi določila osnovne cilje, načela in zaveze Organizacije, prav tako pa bi ji dodelila pravno osebnost, ki bi omogočila ustrezno zaščito osebja na kriznih območjih.

"Skupina je imela pred seboj zahtevno nalogo", je povedal veleposlanik dr. Frlec. "Sodelujočim državam je morala predložiti priporočila za oživitev političnega dialoga in oblikovanje strateške vizije Organizacije, preučiti obstoječe strukture OVSE in oceniti njihovo učinkovitost. "

Glede na izzive in obseg dela, ki je moralo biti narejeno v precej kratkem času, lahko z zadovoljstvom rečem, da je Skupina ne samo izpolnila naša pričakovanja, ampak jih je celo presegla."

Sedemčlanska skupina je predlagala, da se ohrani odločanje s konsenzom, vendar pa mora biti jasno, katere države dosego konsenza blokirajo, namesto da ostanejo anonimne kot doslej. Države, ki imajo svoje kandidate, prav tako ne bi smele enostransko blokirati soglasja pri odločitvah o ključnih imenovanjih.

"Poročilo ugotavlja, da morajo biti aktivnosti OVSE bolj osredotočene," je povedal predsedujoči Skupini, bivši norveški zunanji minister in Predsedujoči OVSE v letu 1999, Knut Vollebaek.

"Skupina poudarja tudi potrebo po večrazsežnem pristopu na vseh področjih delovanja OVSE in predlaga vodilno načelo, da prednostne naloge vključujejo tista območja, kjer lahko OVSE prispeva dodano vrednost v razmerju do drugih organizacij."

Veleposlanik Vollebaek je povedal, da so ugledne osebnosti predlagale tudi močnejšo in vidnejšo vlogo generalnega sekretarja.

"Za OVSE je pomembno, da se generalnemu sekretarju nameni osrednjo vlogo z dolgoročno strateško vizijo - vlogo, ki ohranja institucionalni spomin in predstavlja kontinuiteto."

"Močnejša vloga generalnega sekretarja pa ne pomeni oslabljene vloge Predsedujočega," je dodal. "Poročilo namreč poudarja pomembno politično vlogo Predsedujočega pri doseganju soglasja v Stalnem svetu in odnosu do kriznih žarišč na območju delovanja OVSE."

Skupina je predlagal tudi korenito reformo v zaposlovanju vodij in namestnikov vodij 18-ih terenskih misij.

"Terenske misije imajo znotraj Organizacije edinstveno vlogo, zaradi česar jih je potrebno še okrepiti. Poročilo zato predlaga, da se vodje in njihove namestnike plačuje iz osrednjega OVSE proračuna, namesto dosedanjega sekondiranja s strani sodelujočih držav. Menimo, da ne gre za drago reformo, saj bi ta pomenila le 2-odstotno povečanje proračuna organizacije. Okrepila pa bi institucionalne vezi med terenskimi misijami in ostalim delom Organizacije."

Danes predstavljeno Poročilo bo podlaga za posvetovanja na visoki ravni o prihodnosti OVSE, ki bodo septembra potekala na Dunaju in bodo vodila k odločitvam Ministrskega sveta OVSE decembra letos v Ljubljani

Drugi člani panela so bili Nikolaj Afanasievski (Ruska federacija), ki je umrl tik pred zaključkom poročila, Hans van den Broek (Nizozemska), Wilhelm Hoeynck (Zvezna republika Nemčija), Kuanysh Sultanov (Republika Kazahstan), Richard S. Williamson (Združene države) in Miomir Žužul (Republika Hrvaška). Na zadnjem sestanku je veleposlanika Afanasievskega zamenjal Vladimir Šustov.

Dodatne informacije:
- Poročilo Skupine uglednih oseb za krepitev učinkovitosti OVSE - "Common Purpose: towards a more effective OSCE" - (angleško) - 43 kB >>>

na vrh >>>

 

Prednostne naloge OVSE v letu 2005
slovensko: (142 kB)

Pogosto zastavljena vprašanja
več >>>

Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih
slovensko: (1,15 MB)

Pilotni projekt izobraževanja o človekovih pravicah
več >>>

V središču

Sklepno poročilo in ocena predsedovanja Slovenije OVSE, 267 kB >>>

OSCE Chairmanship Newsletter >>>

Kontakt

Ministrstvo za zunanje zadeve
Prešernova 25
SI- 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 478 2000
Telefaks:+386 1 478 2340
E-pošta: gp.mzz@gov.si

o strani >>>