Domov
Predsedovanje
Zgodovina
Predsedujoči
Prednostne naloge
Sporočila za javnost
Dogodki
Pogosto zastavljena vprašanja
Dokumenti
Izjave / govori
Članki / intervjuji
Konference / sestanki
Odločitve / deklaracije
Drugi dokumenti
 


 

Sporočila za javnost

14. november 2005

Slovenija bo gostila srečanje komisije za reševanje gruzinsko-osetijskega spora - INFORMACIJA

Predsedujoči OVSE dr. Dimitrij Rupel bo pozdravil udeležence srečanja Joint Control Commission (JCC) za reševanje gruzinsko-osetijskega spora. Dvodnevni sestanek, ki bo na povabilo slovenskega predsedstva OVSE potekal na Brdu pri Kranju sodi v sklop prizadevanj Republike Slovenije, da konstruktivno pripomore k iskanju trajne rešitve za enega izmed t.i. zamrznjenih konfliktov na področju, ki ga pokriva OVSE. Do tokratnega srečanja prihaja po intenzivnih slovenskih naporih za nadaljevanje dialoga, potem ko je gruzinska stran grozila, da bo zapustila omenjeni pogajalski format.

Ozadje spora v Južni Osetiji sega v december 1989, ko so Južni Osetijci zahtevali neodvisnost, ter nato reintegracijo s Severno Osetijo oziroma Rusko federacijo. S strani gruzinskega parlamenta je bila ta poteza označena za neustavno. Južnoosetijska avtonomija je bila leta 1990 odpravljena, kar je privedlo do oboroženega konflikta med prorusko usmerjenimi Osetijci ter Gruzinci.

Joint Control Commission (JCC) je bila ustanovljena na podlagi Sporazuma o premirju, podpisanim 24 junija 1992 med ruskim predsednikom Borisom Jelcinom in predsednikom Vrhovnega sveta Eduardom Ševarnadzejem. S tem je bil sklenjen dogovor o mirnem reševanju gruzinsko-osetijskega konflikta, medtem ko dokončne rešitve statusa še ni. Prvo srečanje JCC je potekalo 4. julija 1992 na tristranski osnovi med Gruzijo, Rusko federacijo in Severno Osetijo. Ob tem je bila sprejeta odločitev o napotitvi tristranskih skupnih mirovnih sil (Joint Peacekeeping Forces - JPKF) na območje konflikta, ki so podrejene skupnemu poveljstvu pod nadzorom JCC. 31. oktobra 1994 so vse tri strani soglašale o vključitvi Južne Osetije v JCC, ki je tako postal stalni štiristranski mehanizem. Prav tako je bilo sklenjeno, da v aktivnostih JCC sodeluje tudi OVSE misija v Gruziji.

JCC je bila zaupana naloga nadzora nad spoštovanjem premirja ter procesa demilitarizacije področja konflikta. Nadalje je bilo JCC naloženo, da oblikuje ukrepe za rehabilitacijo območja ter vrnitev razseljenih oseb in beguncev.

na vrh >>>

 

Prednostne naloge OVSE v letu 2005
slovensko: (142 kB)

Pogosto zastavljena vprašanja
več >>>

Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih
slovensko: (1,15 MB)

Pilotni projekt izobraževanja o človekovih pravicah
več >>>

V središču

Sklepno poročilo in ocena predsedovanja Slovenije OVSE, 267 kB >>>

OSCE Chairmanship Newsletter >>>

Kontakt

Ministrstvo za zunanje zadeve
Prešernova 25
SI- 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 478 2000
Telefaks:+386 1 478 2340
E-pošta: gp.mzz@gov.si

o strani >>>