Domov
Predsedovanje
Zgodovina
Predsedujoči
Prednostne naloge
Sporočila za javnost
Dogodki
Pogosto zastavljena vprašanja
Dokumenti
Izjave / govori
Članki / intervjuji
Konference / sestanki
Odločitve / deklaracije
Drugi dokumenti
 


 

Sporočila za javnost

25. november 2005

Predsedujoči OVSE pozdravil dogovor o lestvicah prispevkov v proračun organizacije

Predsedujoči OVSE, slovenski zunanji minister dr. Dimitrij Rupel je v današnji izjavi izrazil zadovoljstvo ob sprejemu dogovora 55-ih sodelujočih držav OVSE o načinu medsebojne razdelitve proračuna organizacije - t.i. lestvice prispevkov.

Današnja odločitev Stalnega sveta OVSE na Dunaju pomeni, da se ne bo ponovilo leto 2004, ko soglasja o omenjenem vprašanju ni bilo mogoče doseči, kar je povzročilo zamudo pri sprejemu proračuna organizacije vse do maja letos.

"Veseli me, da smo se uspeli dogovoriti o tem vprašanju še pred rokom, ki smo si ga sami zastavili", je dejal minister dr. Rupel. "S skupnimi močmi nam je uspel zagotoviti tekoče delovanje in financiranje naše organizacije. Dokazali smo, da tam, kjer je volja, je moč najti tudi primeren način, da organizacijo spravimo v red."

"Omenjeno soglasje pomeni, da smo med slovenskim predsedovanjem našli rešitev za vsa odprta administrativna in tehnična vprašanja - vključno z izbiro generalnega sekretarja in težavami s proračunom na začetku letošnjega leta. Tako bomo Belgiji predsedovanje predali brez tovrstnih problemov, kar bo omogočilo, da se lahko le ta v celoti osredotoči na prihodnje izzive."

Odločitev bo pričela veljati retroaktivno od začetka letošnjega leta, ter nadomešča začasno rešitev, ki je bila sprejeta za leto 2005. S tem se odpira tudi pot za čimprejšnjo odločitev o proračunu organizacije za prihodnje leto.

Minister dr. Rupel je ob tem še dejal, da je dogovor izboljšal ozračje v ključnem trenutku pred zasedanjem Ministrskega sveta OVSE v Ljubljani 5. in 6. decembra 2005, kjer bo razprava namenjena pomembnim odločitvam o prihodnosti organizacije.

"Sklenjen dogovor pomeni močan politični signal in odraža pomen, ki ga države pripisujejo organizaciji. To kaže na to, da se je povrnil duh sklepanja kompromisov, ki je v začetku leta, ko ni bilo soglasja o tem in drugih vprašanjih, primanjkoval", je dejal Predsedujoči OVSE.

"V kolikor nam uspe obdržati ta občutek lastništva organizacije, je to dobra napoved za letošnje ministrsko srečanje in za prihodnost delovanja OVSE na varnostnem in ekonomskem področju ter pri zaščiti človekovih pravic na terenu in pri delovanju specializiranih institucij."

Kot posledica omenjene odločitve je več držav - med njimi tudi nekatere manjše, razvitejše države - pristalo na povečanje svojih deležev v proračun. Osnovo za dogovor pa predstavlja postopno zmanjšanje prispevka Ruske federacije na standardni lestvici, ki pokriva stroške Sekretariata in institucij OVSE, iz 9 odstotkov v letu 2004 na 6 odstotkov do leta 2007.

Istočasno se bo prispevek ZDA povečal iz 9 odstotkov na 11.5 odstotkov, medtem ko bodo štiri največje članice EU (Francija, Nemčija, Italija in Velika Britanija) povečale svoj prispevek iz 9.1 odstotka na 9.35 odstotka.

Glede prispevkov na drugi lestvici, ki pokriva stroške terenskih misij, se bo prispevek Ruske federacije zmanjšal iz 3.72 odstotka na 2.5 odstotka, medtem ko se bo delež ZDA povečal iz 13.57 odstotka na 14 odstotkov.

Skupni delež evropske petindvajseterice bo tako ostal približno enak, pri čemer EU prispeva okoli 70 odstotkov proračuna OVSE.

Novi deleži so bili razdeljeni na podlagi kriterijev, o katerih je bilo dosežen dogovor v predhodnih odločitvah, pri tem pa je bila upoštevana plačilna sposobnost (na podlagi lestvice OZN) ter politična narava organizacije.

na vrh >>>

 

Prednostne naloge OVSE v letu 2005
slovensko: (142 kB)

Pogosto zastavljena vprašanja
več >>>

Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih
slovensko: (1,15 MB)

Pilotni projekt izobraževanja o človekovih pravicah
več >>>

V središču

Sklepno poročilo in ocena predsedovanja Slovenije OVSE, 267 kB >>>

OSCE Chairmanship Newsletter >>>

Kontakt

Ministrstvo za zunanje zadeve
Prešernova 25
SI- 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 478 2000
Telefaks:+386 1 478 2340
E-pošta: gp.mzz@gov.si

o strani >>>