Domov
Predsedovanje
Zgodovina
Predsedujoči
Prednostne naloge
Sporočila za javnost
Dogodki
Pogosto zastavljena vprašanja
Dokumenti
Izjave / govori
Članki / intervjuji
Konference / sestanki
Odločitve / deklaracije
Drugi dokumenti
 


 

Sporočila za javnost

8. september 2005

Predsedujoči OVSE na Mediteranskem seminarju partnerskim državam ponudil strokovno znanje organizacije

Predsedujoči OVSE, zunanji minister dr. Dimitrij Rupel je v svojem nastopu na Mediteranskem seminarju v Maroku izrazil močno podporo aktivnostim organizacije v regijah, ki mejijo na področje OVSE.

V uvodnem nagovoru 11. Mediteranskega seminarja OVSE, na katerem sodeluje 55 držav organizacije in njenih 6 mediteranskih partneric, je slovenski zunanji minister dr. Rupel dejal, da OVSE lahko poveže Evropo, Severno Afriko in Bližnji Vzhod, ter spodbuja iskanje rešitev za skupne izzive.

Skupino Mediteranskih partneric OVSE sestavljajo Alžirija, Egipt, Izrael, Jordanija, Maroko in Tunizija.

"Organizacija lahko ponudi veliko", je dejal minister dr. Rupel. "Verjamem, da lahko naša znanja v praksi uporabijo partnerice OVSE kot tudi drugi, ki so zavezani k našim skupnim vrednotam. Izmenjava tridesetletnih izkušenj pri zagotavljanju evropske stabilnosti in enotnosti, z našimi prijatelji in sosedi, je tudi v našem interesu."

Predsedujoči OVSE je dejal, da so migracije in integracije ključni temi slovenskega predsedovanja, saj predstavljajo izzive klasičnemu konceptu celovitega pristopa organizacije do vprašanja varnosti.

"Številna področja našega dela so povezana z omenjenimi vprašanji; na primer varnost in upravljanje z mejami, strpnost in nediskriminacija, vprašanje narodnih manjšin, problem nedovoljene trgovine, ter ekonomska in okoljevarstvena dimenzija", je dejal.

"S pravilnim ravnanjem, lahko problem migracij obrnemo v svojo korist. V nasprotnem primeru pa lahko le ta postane izvor napetosti, predsodkov, rasizma, populizma in celo nasilja. To je velik izziv za države zahodno od Dunaja kakor tudi za vzhodni del regije OVSE."

"Gre za kompleksna in občutljiva vprašanja, ki zadevajo varnost, družbeno kohezijo, človekove pravice ter gospodarski razvoj. Zato moramo pri iskanju skupnih rešitev sodelovati", je še dodal.

Dvodnevni seminar, ki združuje visoke predstavnike iz vseh držav OVSE, njenih mediteranskih partnerk in mednarodnih organizacij, predstavlja možnost za izmenjavo migracijskih in integracijskih politik.

Dodatne informacije:
- Govor Predsedujočega OVSE dr. Dimitrija Rupla >>>

na vrh >>>

 

Prednostne naloge OVSE v letu 2005
slovensko: (142 kB)

Pogosto zastavljena vprašanja
več >>>

Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih
slovensko: (1,15 MB)

Pilotni projekt izobraževanja o človekovih pravicah
več >>>

V središču

Sklepno poročilo in ocena predsedovanja Slovenije OVSE, 267 kB >>>

OSCE Chairmanship Newsletter >>>

Kontakt

Ministrstvo za zunanje zadeve
Prešernova 25
SI- 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 478 2000
Telefaks:+386 1 478 2340
E-pošta: gp.mzz@gov.si

o strani >>>